Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 21 Lis 2014, 21:00
Temat postu:

Wymiana świec :)


Witam , mam jedno proste pytanie . Przymierzam się do wymiany świec . Czego będę potrzebował ( oczywiście oprócz klucza 10 ) i co muszę zdjąć ? Tylko ten plastik przykręcony torxami ?
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 09:33
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


A po co niby te świece chcesz wymieniać? Myślisz ze to takie proste - wykręcić stare, wkręcić nowe? A jak któraś zostanie zerwana przy odkręcaniu? Lub rozwalisz gwint? To co - głowica do góry?
Powrót do góry
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 16:42
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


To nie jest odpowiedź na moje pytanie Very Happy . Ostatnio wymienialiśmy u kolegi w benzynie i poszło gładko . Chcę wymienić , bo podejrzewam , że nie grzeją i ciężko mi odpala w niskich temperaturach , z resztą jak się do nich dobiorę , to sobie sprawdzę , czy grzeją czy nie , bo nie mogłem wyciągnąć tej wtyczki pod akumulatorem , która podobno jest od świec . A i tak kupiłem już cały komplet .
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 20:21
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


lkswro napisał:
Ostatnio wymienialiśmy u kolegi w benzynie i poszło gładko

Jak dziecko....
Porównaj sobie średnicę świec zapłonowych i żarowych - a potem (jako laik - bo jednak jesteś w tym temacie laikiem) zastanów się czy można ukręcić świecę zapłonową i czy można ukręcić świecę żarową.
lkswro napisał:
Chcę wymienić , bo podejrzewam , że nie grzeją i ciężko mi odpala w niskich temperaturach , z resztą jak się do nich dobiorę , to sobie sprawdzę , czy grzeją czy nie

Kolego - żeby sprawdzić czy grzeją, nie trzeba ich wyrywać na zewnątrz. Wystarczy sprawdzić, czy biorą prąd, oraz czy po przekręceniu kluczyka na zapłon dochodzi do nich napięcie. Sposobów na sprawdzenie jest bardzo dużo i są podobne dla każdej marki. Kabelkiem "na iskrzenie", kontrolką z żaróweczką, multimetrem, kabelkiem z bezpiecznikiem - "do wyboru do koloru".
lkswro napisał:
nie mogłem wyciągnąć tej wtyczki pod akumulatorem , która podobno jest od świec

Głupiej wtyczki nie umiesz wyjąć, a się zabierasz za wymianę świec???
lkswro napisał:
To nie jest odpowiedź na moje pytanie

To właśnie JEST odpowiedź.
To twoje auto, i możesz sobie z nim robić co chcesz. Posłuchaj jednak mojej dobrej rady: świece zapłonowe TRZEBA wymienić po określonym przebiegu z uwagi na wypalenie elektrod i mikropęknięcia porcelanowego izolatora (co skutecznie zakłóca generowanie iskry)
Świece żarowe można spokojnie wymieniać, kiedy się przepalą - tym bardziej, że auto jest już wiekowe. Argument, że stare świece słabo grzeją jest nie do końca prawdziwy - bo nowoczesne świece (prawie wszystkie tzw. "paluszkowe") mają taka budowę, że nawet przy starych świecach jest zachowana temperatura grzania - wewnątrz jest jakby "termostat" dający praktycznie aż do momentu przepalenia stałą temperaturę grzania.
Jest bardzo prawdopodobne, że wymiana pójdzie bez problemu. Jest równie prawdopodobne, że w czasie wymiany któraś świeca nie będzie się chciała wykręcić. Z twoich pytań wynika, że nie masz ŻADNEJ praktyki w takich rzeczach - wydaje ci się "co to za problem" - ale żebyś się nie zdziwił. Bo jak spieprzysz robotę, to czeka cię wydatek - naprawdę poważny.
Z praktyki warsztatowej powiem ci, że nawet jak wszystkie świece się wykręcą - to jeszcze nie czas na opijanie sukcesu Wink
Pamiętam przypadek, jak właśnie taki "amator" przykręcił nowe świece z siłą chyba taką, jak dokręca się koła. Efekt? Trzy świece zniszczone - gwinty tzw. "przeciągnięte" lub uszkodzone połączenia elektryczne wewnątrz świecy. Naprawa? - zdjęcie głowicy. Koszta? Bez komentarza.
Radzę taki tok postępowania:
- jednak wyjąć tą wtyczkę od świec
- amperomierzem sprawdzić pobór prądu poprzez każdą ze świec
- sprawdzić, czy po przekręceniu kluczyka do każdej ze świec dociera prąd
- po pomiarach wymienić tylko świece uszkodzone
Poza tym niesprawne świece są sygnalizowane w tym aucie innym niż zwykle zachowaniem kontrolki grzania.
Zresztą rób sobie co chcesz. Może się uda. Będziesz wtedy dumny, że jednak dałeś radę pomimo ostrzeżeń.
Powrót do góry
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 21:47
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


Podobno jedne i drugie zrywają się tak samo .

Zimno było ( a nie mam garażu na auto wielkości Sprintera z kontenerem i 3,3 metra wysokości ) i nie ma jak tam łap włożyć , żeby wyjąć tą wtyczkę , a że i tak świece już mam , to stwierdziłem że nie będę sprawdzał na wtyczce , tylko na świecach z ciekawości czy jeszcze coś działało czy już wszystko padło .

Nie wiem w czym istnieje problem , taki specjalista jak ty inaczej złapie klucz i inaczej będzie wykręcał niż taki technik mechanik z krótką praktyką w warsztacie jak ja ? Lubię robić przy samochodach , co mogę robię sam , oczywiście proste rzeczy , dodatkowe oświetlenie ( wewnętrzne , zewnętrzne ) , drobna elektryka , audio , filtry , koła , hamulce , czyszczenie przepustnic , egr'u , świece Wink itp itd . Zapytałem tylko dlatego , że nie mam nasadki do tych torx'ów , i chciałem się dowiedzieć czy muszę kupić coś jeszcze , żeby zrobić to na raz , a nie jeździć po sklepach . Chociaż zacząłem odkręcać te torx'y kombinerkami i idzie całkiem nieźle , niestety te na końcu są dosyć głęboko .

Nie chcesz pomóc , to sam sobie poradzę Wink

Ps . A , i jak to powiedział ostatnio mój kolega , zastanawiając się czy jechać zmienił koła do zakładu czy wymienić samemu - " nie lubię jak mi się jakieś lamusy kręcą koło auta " . Dlatego też wymieniam sam .
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 21:47
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 22:07
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


lkswro napisał:
Chociaż zacząłem odkręcać te torx'y kombinerkami i idzie całkiem nieźle

Jesuuu...
I ty nawet nie masz klucza IMBUS (lub "ampol" jak niektórzy mówią) - a nie TORX (!) i sie bierzesz za wymianę świec?
KOMBINERKAMI????

lkswro napisał:

Nie chcesz pomóc , to sam sobie poradzę Wink

Jak najbardziej ci pomagam - nawet nie potrafisz zrozumieć mojego przesłania: chcę ciebie ustrzec przed kosztami. Wiesz lepiej? To po co zadajesz lamerskie pytania na forum? Temat wymiany świec żarowych jest jednym z bardziej popularnych na praktycznie każdym forum motoryzacyjnym. Poczytaj trochę, dokształć się. Chociaż nie wiem, czy tto cokolwiek pomoże... Widać, że jesteś pełen energii w stosunku do zamierzonego planu wymiany świec i nic nie jest w stanie temu planowi stanąć na przeszkodzie Smile))

lkswro napisał:

Ps . A , i jak to powiedział ostatnio mój kolega , zastanawiając się czy jechać zmienił koła do zakładu czy wymienić samemu - " nie lubię jak mi się jakieś lamusy kręcą koło auta " . Dlatego też wymieniam sam .

Kolega rzeczywiście ma rację - nawet prymitywną wymianę koła można spieprzyć!
Przykład z tutejszej Irlandii: gościu dokręca koło kluczem pneumatycznym "na maxa", a potem (żeby klient był szczęśliwy) sprawdza dokręcenie śrub kluczem dynamometrycznym. Tylko spróbuj tak dokręcone śruby odkręcić na drodze fabrycznym kluczem do kół!! Kiedyś próbowałem - skończyło się na ponad metrowej rurce jako przedłużenie Ostatnio gościu-wulkanizator dostał ode mnie do ręki fabryczny klucz w celu dokręcenia koła i zakaz używania pneumata. Był bardzo obrażony, że uważał się za fachowca, a ja go potraktowałęm jak indolenta. Bo nie wiem, czy wiesz, ale długość ramienia oryginalnego klucza jest tak dobrana, żeby statystyczny człowiek, dokręcając śrubę ręką (a nie skacząc po kluczu) dokręcił go własnie z momentem wymaganym (oczywiście w przybliżeniu) przez producenta.

Ja ci więc życzę dużo szczęścia i Happy new year - to wszystko, co mogę życzyć najlepszego przed tą naprawą o tej porze roku Smile


Ostatnio zmieniony przez Gerri dnia Sob 22 Lis 2014, 22:27, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 22 Lis 2014, 22:11
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


Dzieki za pomoc , dam znac pewnie w poniedzialek jak wymienie Smile

Mam zarowno klucze torx'y jak i imbusy oraz kilka kompletow bitow do srub wewnetrznych , do ktorych mozna wlozyc bit lub klucz , a tu sa zewnetrzne , na ktore trzeba zalozyc nasadke , a torx'owych nie mam . Przynajmniej i mnie takie sruby sa , ale moje auto jest po przejsciach , wiec oryginalnie mogly byc inne . Albo przymierzalem sie do innej pokrywy niz powinienem , ale watpie .
Powrót do góry
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Wto 02 Gru 2014, 23:22
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


Ta , gówno wymieniłem , a nie świece Very Happy . Niestety samochód musiał się oddalić w kierunku warsztatu... lawetą... . Jak 2,5 roku nim jeżdżę to pierwszy raz mi taki numer zrobił .

http://s2.ifotos.pl/img/DSC0559JP_whehseq.JPG

http://s5.ifotos.pl/img/DSC0576JP_whehsee.JPG

http://s3.ifotos.pl/img/DSC0569JP_whehssr.JPG

Dobrze , że niedaleko i nie było wiaduktów , pod trakcją tramwajową ledwo przejechał , na widłach nie było jak ciągnąć . Także " mechanik " naprawi , wymieni świece i wyreguluje ręczny . Chociaż do tych świec też nie był przekonany .
Powrót do góry
lkswro

Debiutant



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 30
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: Sprytny 413 02r
Piwa: 2/0
Wysłany: Sro 03 Gru 2014, 23:35
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Wymiana świec :)


Gerri napisał:
Tylko spróbuj tak dokręcone śruby odkręcić na drodze fabrycznym kluczem do kół!! Kiedyś próbowałem - skończyło się na ponad metrowej rurce jako przedłużenie Ostatnio gościu-wulkanizator dostał ode mnie do ręki fabryczny klucz w celu dokręcenia koła i zakaz używania pneumata.


To trzeba wozić to przy sobie - http://s5.ifotos.pl/img/DSC0038JP_wheehxe.JPG
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Mercedes Sprinter »

Opinie o samochodach Mercedes Sprinter - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne


MercedesGL 450

62 990

2007r.

205 106 km

pomorskie

MercedesB 180

49 999

2015r.

217 000 km

łódzkie

MercedesC 200

34 900

2007r.

165 000 km

mazowieckie

MercedesE 220

65 990

2015r.

292 340 km

pomorskie

MercedesC 180

18 000

1996r.

296 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System