Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
K.R.L

Dyskutant



Dołączył: 26 Gru 2013
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): 3City
Posiadane auto: Mercedes A190,00r oraz Mazda 6 2,2 rocznik 2013..
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 20:11
Temat postu:

Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Ponieważ otrzymałem od forumowiczów na PW wiele ofert pomocy a forum między innymi temu służy. Postanowiłem, że także podzielę się z osobami potrzebującymi takiej pomocy wiedzą o naprawie elementów wyposażenia wnętrza.

Mowa o naprawie skór.

Jeżeli ktoś z was chciałby naprawić tapicerkę skórzana we własnym zakresie chętnie udzielę wskazówek co do materiałów i sposobu w jaki należy to wykonać. Oczywiście o ile dany element będzie nadawał się do takiej naprawy.

Poniżej wklejam zdjęcia lewej i prawej strony fotela mojego A190. Przed renowacją wyglądało to tak:


Uploaded with ImageShack.us[/img]



Uploaded with ImageShack.us

Tak wygląda fotel po renowacji:



Uploaded with ImageShack.us

Jeżeli chcecie znać szczegóły zapraszam na PW jeżeli macie jakieś pytania oczywiście odpowiem także na forum.
Powrót do góry
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 20:13
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


A czy nie lepiej krok po kroku podać w temacie,a ja temat przykleję i dam do manuali.?Wink
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
K.R.L

Dyskutant



Dołączył: 26 Gru 2013
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): 3City
Posiadane auto: Mercedes A190,00r oraz Mazda 6 2,2 rocznik 2013..
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 20:16
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Oczywiście mógłbym to zrobić - jednak opis byłby dość ogólny ponieważ w czasie renowacji nie wykonywałem zdjęć. Mogę opisać jedynie technologie renowacji.

Ostatnio zmieniony przez K.R.L dnia Sob 28 Gru 2013, 20:18, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 20:18
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Ale z drugiej strony,takie są manuale,a jak na wszystko nie ma zdjęć to dobry opis,też będzie sukcesem i pomocą. Wink
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
K.R.L

Dyskutant



Dołączył: 26 Gru 2013
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): 3City
Posiadane auto: Mercedes A190,00r oraz Mazda 6 2,2 rocznik 2013..
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 21:07
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Tak więc, słów kilka o renowacji skóry, należałoby rozpocząć renowacje od oceny powierzchni i klasyfikacji rodzaju skóry itd. Ponieważ nie wszystkie rodzaje skóry naprawie się identycznie a przede wszystkim nie do każdego rodzaju skóry można używać tych samych środków.
Poniżej opiszę traktując temat dość ogólnie jak należy to wykonać bez podawania konkretnych środków. Reszta jest w waszych rękach.

Wykonanie renowacji uszkodzonej powierzchni skóry należy rozpocząć od dokładnej oceny stanu skóry tzn. Oceniamy stopień zabrudzenia, sprawdzamy czy są przebarwienia, pęknięcia i przetarcia.

Jeżeli przetarcia są bardzo głębokie i rozległe a grubość materiału w tych miejscach jest już bardzo mała lub jeżeli jest dużo pęknięć zwykle dany kawałem należy wymienić . Renowacja wymaga między innymi wyszlifowania miejsc gdzie są przetarcia farby i wyrównania powierzchni a to przy bardzo głębokich przetarciach może zakończyć się całkowitym uszkodzeniem powierzchni a tego chcemy uniknąć. Na zdjęciach we wcześniejszym moim poście widać przetarcia i takie możemy naprawiać bez problemu.
Jeżeli dokładnie obejrzeliśmy powierzchnie i stwierdzamy, że nadaje się ona do renowacji rozpoczynamy ją od bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni skóry.

Krok 1 wykonuje się za pomocą specjalnego środka do czyszczenia o mniejszej koncentracji jeżeli zabrudzenie nie jest zbyt duże i środkiem silnie skoncentrowanym jeżeli zabrudzenie powierzchni jest duże ( tu mogę podpowiedzieć, że zwykle gdy mamy do czynienia z elementami wnętrza auta które mają powyżej 5 lat – należy używać silnego środka myjącego). Używamy do tego szczotki o średnio miękkim włosiu stosując ruch okrężny i wycierając po myciu miejsce do sucha.

Krok 2 to dokładne odtłuszczenie powierzchni zmywaczem (przy czym pamiętajmy, że ma to być zmywacz a nie rozcieńczalnik, aceton, nitro czy benzyna).

Krok 3 Wyszlifowanie uszkodzonych powierzchni padem matującym ( nie zalecam stosowania papieru ściernego ponieważ nie jest dostatecznie miękki ) pad matujący to rodzaj kostki wykonanej z gąbki z materiałem ściernym po obu stronach . Jeżeli będziecie kupować taki pad szukajcie pad’ów o gradacji EXTRA FINE lub SUPER FINE. Szlifujemy tak by wyrównać powierzchnię pamiętając by nie przetrzeć materiału na wylot i bardzo uważamy szczególnie na szwach– często zdarza się, że delikatne różnice pozostają ale nie jest to problem w końcu mówimy o renowacji a nie wymianie powiedzmy boków fotela. Ogólnie powierzchnia powinna być możliwie gładka i równa jednak nie musi być idealna.

Krok 4 Powierzchnię należy ponownie przemyć zmywaczem i poczekać aż dobrze odparuje środek po czym używamy do przemycia specjalnego zmywacza, który jest środkiem nie co agresywniejszym i powoduje po dłuższym wcieraniu zmiękczenie farby którą była pokryta skóra oryginalnie. Widać to po tym, że szmatka którą używamy zaczyna delikatnie barwić się kolorem. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do nałożenia koloru.

Krok 5 Nakładanie farby ( pamiętajmy, że kolor powinien być dobrany do kawałka skóry z waszego fotela lub zagłówka – ponieważ kolor po kilka latach ulega zmianom pod wpływem warunków zewnętrznych i UV). Farbę można nakładać miękką gąbką o wysokim zagęszczeniu lub pistoletem lakierniczym tzw. Mini Jet z dyszą max 1.0. Farbę nakładamy co najmniej w dwóch warstwach czekając aż dobrze odparuje między warstwami. Można oczywiście podsuszać jednak nie natychmiast po nałożeniu. W miejsca przetarć można nałożyć więcej warstw ( w granicy rozsądku – farba to nie szpachla) to wyrówna nie co miejsca przetarć i pęknięć. Elementy pozostawiamy do pełnego wyschnięcia.

Krok 6 Nałożenie środka utrwalającego dobrze jest wykonać tą czynność nie później niż na 24 godz. od nakładania farby ale nie wcześniej niż po pełnym wyschnięciu to jest ok 6godz. Środek utrwalający nakładamy nanosząc go szmatką ale nie namoczoną zbyt mocno tak by nie ciekło. Nakładamy okrężnymi ruchami pozostawiając do wyschnięcia.

W tym momencie mamy zakończoną renowację, dodam iż często samo umycie w odpowiedni sposób i odpowiednim środkiem daje nieprawdopodobny efekt. Same środki do renowacji powierzchni skór znajdziecie w wielu sklepach. Oczywiście ja polecam tylko te środki, które posiadają informację do użytku profesjonalnego.
Po szczegóły zapraszam na PW.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 21:07
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
gabryiel

Auto Maniak



Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 1715
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kamieniec Ząbkowicki.
Posiadane auto: marcedes w202 2,2cdi 2000rok golf 6 1,4 80 km.
Piwa: 123/9
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 23:27
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


W sumie żadna to rewelacja .Farby do renowacji można nabyć na allegro wraz z potrzebnymi odczynnikami do zmywania i przygotowania powierzchni z instrukcją . Dostępne są różne zestawy i kolory za przystępne ceny .Samo odtłuszczenie można wykonać za pomocą szarego mydla w płynie lub rozpuszczonego z kostki za 2 złote .
Kiedyś za komuny ta farba nazywala się Vilbra i gospodarze na wsi znaczyli nią swoje kury coby ich nie ukradli . Dzisiaj to towar handlowy. Sam post z wyjaśnieniami o specjalnych środkch i sugestą o kontakcie na pw wskazuje na próbe sprzedaży masowej produktu .
_________________
To, czego szukasz, znajdziesz w ostatnim spośród możliwych miejsc
Powrót do góry
K.R.L

Dyskutant



Dołączył: 26 Gru 2013
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): 3City
Posiadane auto: Mercedes A190,00r oraz Mazda 6 2,2 rocznik 2013..
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 28 Gru 2013, 23:51
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Kolego ja nie prowadzę sprzedaży produktów do renowacji skór, ba nawet nie zajmuje się taką renowacją zawodowo czy usługowo, więc kompletnie nie rozumiem sugestii.
Co do szarego mydła to absolutnie nie odtłuszcza i nie zmywa odpowiednio powierzchni skór farbowanych, ponieważ jest to mydło potasowe i zostawić może specyficzne białe plamy. Faktycznie nie zawiera natłuszczaczy czy i innych środków chemicznych i teoretycznie jest świetne do mycia skóry no może nie dla tych osób, które mają suchą skórę ponieważ wada szarego mydła jest wysuszanie skóry.
Farba do skór oczywiście istnieje od bardzo dawna ale wcale nie oznacza to, że można wziąć dowolny produkt i osiągnąć za jego pomocą odpowiedni efekt.

Ale oczywiście może być tak, że ja z racji zawodu a jestem technologiem Chemii i specjalizuję się w procesie kataforezy jestem idealistą i patrzę na pewne rzeczy z punktu widzenia technologa a inni patrzą na sprawę zupełnie inaczej. Znam osoby które jako podkład na metal używają produktów do drewna bo jest znacznie taniej - pytanie tylko czy równie dobrze? Bo to, że coś wyschło i nie odpadło to nie oznacza, że jest dobrze.

Jedni do przemywania powierzchni przed lakierowaniem używają specjalistycznych zmywaczy a inni dla przykładu nitra. Też można, pytanie tylko czy jakość przygotowania będzie identyczna.
Więc ty polecasz szare mydło a ja zdecydowanie nie polecałbym go do mycia zabrudzeń jakie mogą pojawić się na skórze tapicerki przez lata a już na pewno nie polecałbym nakładania na powierzchnię przemytą roztworem z szarego mydła, farb które często nie są tanie.

Ot tyle - na koniec pragnę zapewnić, iż nikt u mnie nie kupi środków do przeprowadzenia renowacji skór czy innych powierzchni. Nie prowadzę sprzedaży i nie wykonuję usług tego rodzaju a jedyną moją intencją była ewentualna chęć pomocy jeżeli ktoś miałby problem tego rodzaju.
Powrót do góry
piekny-gienus

Auto Maniak



Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 3336
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielkopolska
Posiadane auto: peugeot 607 sedan 2.2 hdi 2004, pass mercedes c klassa, 2003, passat b-6 2006, opel corsa D 2008, peugoeot 407 2007, citroen C-5, laguna, Omega, Megane, honda, Golf, motocykl Honda 500, opel Vektra,
Piwa: 153/18
Wysłany: Nie 29 Gru 2013, 14:24
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


witam - i tyle kolego KRL wyszło ci z checi - ale z mojej strony jest to dobra praktyczna podpowiedz . Kazdy może sobie wybrac ci chce a o to na forum chodzi. Co do tej VILBRY za komuny, - to i we wsółczesnym Nasztm kapitalizmie jest stosowana ogólnie w warsztatach szewskich - ale teraz ma inna nazwę , a i tu kolega ma racje bo w gotowcach do butów , pewnie równiez jest - ale nie o to chodzi, lecz o efekt końcowy naszej tapicerki.
Powrót do góry
gabryiel

Auto Maniak



Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 1715
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kamieniec Ząbkowicki.
Posiadane auto: marcedes w202 2,2cdi 2000rok golf 6 1,4 80 km.
Piwa: 123/9
Wysłany: Nie 29 Gru 2013, 14:38
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


https://www.google.pl/search?q=komplet+do+renowacji+sk%C3%B3ry&client=firefox-a&hs=wpb&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eBbAUtSOGJCBhAf84oCAAg&ved=0CHgQsAQ&biw=1138&bih=520
_________________
To, czego szukasz, znajdziesz w ostatnim spośród możliwych miejsc
Powrót do góry
Emiś

Junior admin


Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 7671
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolny Śląsk.(ok.Lubina|)
Posiadane auto: Citroen C5 Kombi 2.0 16v LPG,,Renault Scenic 2,016v Lpg BRC 2006
Piwa: 209/71
Wysłany: Nie 29 Gru 2013, 14:42
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


Temat miał być zrobiony jako opis czynności wykonanych przez kolegę K.R.L przy renowacji tapicerki skórzanej....
A tu co jest już narobione?
_________________
Nie znam się,kobietą jestem ...Wink

(zpa 1256585)
Powrót do góry
KoralArt

Czytelnik



Dołączył: 29 Gru 2013
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: A190' 99r, Viano 3.0CDI' 11r
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 29 Gru 2013, 15:16
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Renowacja tapicerki skórzanej-Zrób to sam.


 

U nas w serwisie -  a pracuję w jednym z serwisów Audi w Warszawie mieliśmy fajny przypadek klienta, który dziś przekazywany jest w formie powiedzmy anegdoty.

Wspomniany człowiek kupił  u nas A4 i jakiś czas po zakupie pojawił się z pytaniem o wymianę części fotela ponieważ na skórze pojawiła się dość długa rysa (prawie przez całe siedzisko włącznie z kilkoma centymetrami na oparciu w zasadzie rozcięcie – nie wiem jak i czym było zrobione ale wyglądało to tak jakby ktoś rozcinał coś nożykiem na fotelu i przy okazji rozciął skórę. Klient lamentował zresztą słusznie bo wyglądało to naprawdę źle. Okazało się, że jedyne wyjście u nas to zamówić cały fotel.  Nie będę wspominał o koszcie bo pewnie wyobrażacie sobie.

Szef serwisu polecił klientowi jakąś firmę tapicerską ale człowiek powrócił ponieważ było mu zbyt drogo. Więc ostatnią deską ratunku był człowiek zwany u nas w firmie „Panem szmatką” mamy takiego fachowca którego zapraszamy do firmy gdy trzeba naprawić tapicerkę po uszkodzeniu (wypalona dziura, wytarcia, przetarcia brudy i różne takie) Kiedyś nawet mnie uratował dupę ponieważ usiadłem w RS6 na fotel w kombinezonie lakierniczym a, że folia nie fortunnie się zsunęła to zostawiłem plamę z lakieru i był wielki problem. A „Pan szmatka” jest fachowcem WIELKIEGO kalibru i potrafi naprawić coś co wydaje się nie możliwe do naprawienia.

Wracając jednak do rozcięcia na fotelu w A4 „Pan szmatka” stwierdził, że niestety nie będzie to łatwa naprawa a ślad tak czy siak pozostanie choć zapewne nie będzie rzucał się w oczy.  Podał szefowi serwisu cenę a ten pewnie coś tam dodał i podał klientowi miało to być 400zł za robociznę + montaż i demontaż fotela.

Człowiek wpadł w szał dosłownie  powiedział, że to żarty szef serwisu tłumaczył mu, że trzeba do tego użyć naprawdę odpowiednich i dobrych środków bo skóra ma fakturę nie można tego rozszlifować  itd.. itp. Tak jak to tłumaczył „Pan szmatka”. Gość stwierdził, że dobre środki na alledrogo.pl kosztują parę zł i on sam sobie kupi naprawi a wszem i wobec będzie rozpowiadał, że w serwisie chcieli go normalnie naciągnąć na kasę.

Sprawa rozwiązała się kilka dni później gdy zobaczyliśmy – jak człowiek sam wykonał naprawę. Rozcięcie przy tym to był pikuś a sprawa zakończyła się naprawą wykonaną przez „Pana szmatkę” i muszę wam powiedzieć, że ten gość potrafi zdziałać cuda ale nigdy nie widziałem by używał „szarego mydła” czy „pasty do farbowania butów”   
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Manuale


MercedesB 180

38 900

2013r.

185 450 km

śląskie

MercedesA 180

77 960

2020r.

55 230 km

mazowieckie

MercedesC 200

69 500

2014r.

239 000 km

mazowieckie

MercedesE 220

27 000

2008r.

209 000 km

lubelskie

MercedesE 200

29 990

2010r.

256 900 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System