Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tom0978

Debiutant



Dołączył: 28 Maj 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Swarzędz
Posiadane auto: MB A, 2005, 200CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 01 Cze 2015, 14:15
Temat postu:

W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Witam,
w moim w169 2.0cdi po uruchomieniu silnika włącza się wentylator na maksymalne obroty i tak chodzi przez cały czas. Z tego co wyczytałem na forum, prawdopodobnie problem tkwi w stykach jakiegoś sterownika wentylatora, albo w termostacie.
Poszukiwałem tego sterownika, który podobno zainstalowany jest gdzieś na przedniej belce, ale niestety nie znalazłem Sad i nie znalazłem również termostatu, który prawdopodobnie miał być zainstalowany gdzieś przy ścianie grodziowej komory silnika.
Chciałbym najpierw zacząć od spraw elektrycznych, poszukać tego sterownika, złączy, czujnika temperatury a później zająć się ewentualnie termostatem, chyba, że ktoś spotkał się już z takim problemem i wie, jak szybko go usunąć.
Powiedzcie proszę, gdzie dokładnie mogę znaleźć w/w elementy układu chłodzenia, może miałby ktoś jakieś fotki?
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Pon 01 Cze 2015, 22:25
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Witam.
Termostat nic nie ma dorzeczy, chyba że Ci się nagrzewa mocno silnik co właściwie cały czas może chodzić wentylator.
Cytat:
prawdopodobnie problem tkwi w stykach jakiegoś sterownika wentylatora
Jeśli brakowało by styków to wentylator by nie chodził, tu prawdopodobnie masz zwarcie lub czujnik walnięty.
Obejrzyj ten link, co będziesz wiedział dokładnie gdzie się znajduje termostat.http://mercedes.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=154191
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Pon 01 Cze 2015, 23:12
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Transit 2 napisał:
Jeśli brakowało by styków to wentylator by nie chodził

To nie jest do końca prawda. Te układy są tak skonstruowane, że jeżeli brakuje jakiegoś istotnego sygnału w sterowniku silnika, (np. z czujnika temperatury silnika) lub ulegnie uszkodzeniu połączenie sterownika silnika ze sterownikiem wentylatora to wentylator (jako praca awaryjna) ruszy od razu, z pełną mocą. Przy konstrukcji przyjęto założenie, że w przypadku takich uszkodzeń instalacji elektrycznej lepszy jest silnik niedogrzany - niż przegrzany.
Powrót do góry
tom0978

Debiutant



Dołączył: 28 Maj 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Swarzędz
Posiadane auto: MB A, 2005, 200CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 02 Cze 2015, 11:15
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Dzięki Transit2 za link, czyli termostat przykręcony jest do bloku silnika. Jeśli chodzi o temp. silnika, to wskazówka waha się w granicach 65-70 stopni C, i nigdy jeszcze nie przekroczyła 80C.

Gerri a w którym miejscu znajduje się ten czujnik temperatury silnika i sterownik wentylatora?
Powrót do góry
Transit 2

Auto Maniak



Dołączył: 25 Sty 2015
Posty: 2118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Podlaskie
Posiadane auto: Peugeot 106, Ford mondeo, Transit, Mercedes sprinter, Opel Vectra 2.0 tdi. Obecnie posiadam Forda Transit 2.0 tdi 300 rok 2003., Peugeot 206 1.1 2002 rok, Citroen c5 2.0 hdi 2002 rok.
Piwa: 102/6
Wysłany: Wto 02 Cze 2015, 12:36
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Czujnik temperatury znajduje się również na obudowie termostatu oraz drugi na bloku silnika widoczne na zdjęciu który pokazałem, a sterownik(moduł) znajduje się na obudowie wentylatora, wentylator jest przymocowany do chłodnicy, chyba już wystarczająco odpowiedzi( czy jeszcze napisać gdzie chłodnica się znajduje) Twisted Evil . Pozdrawiam
_________________
Każda rada jest dobra, ale odpisanie jak zostało naprawione to też dobra rada.
Szczęśliwego Nowego Jorku.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 02 Cze 2015, 12:36
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
tom0978

Debiutant



Dołączył: 28 Maj 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Swarzędz
Posiadane auto: MB A, 2005, 200CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 02 Cze 2015, 21:39
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Dziękuje za informacje, z pewnością z nich skorzystam.

[quote="Transit 2"] ... wentylator jest przymocowany do chłodnicy, chyba już wystarczająco odpowiedzi( czy jeszcze napisać gdzie chłodnica się znajduje) Twisted Evil . Pozdrawiam[/quote]
a ten dopisek chyba już nie był potrzebny...
Powrót do góry
robson119

Debiutant



Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 43
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: Volvo V50 T5 2005 r.
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 03 Cze 2015, 17:30
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


Co prawda temperatura silnika u mnie byla w normie ale wentylator odrazu wkrecal sie na obroty. Problem byl w module/sterkwniku wentylatora. Po rozebraniu go okazalo sie ze byla przerwa na przewodzie i kondensatorze. Wymienilem na uzywany wentylator gdyz w stary tez silnik byl w oplakanym stanie i przy okazji mialem dziurke na chlodnicy klimatyzacji to tez poszla do wymiany
Powrót do góry
tom0978

Debiutant



Dołączył: 28 Maj 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Swarzędz
Posiadane auto: MB A, 2005, 200CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 16:59
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się na maxa po uruchomieniu silnika


W weekend poprzeglądałem sobie trochę instalację, przeczyściłem styki ale nic to nie pomogło. Wentylator nada włącza się kilka sekund po uruchomieniu silnika.
Nie dotarłem jeszcze do termostatu (muszę kupić sobie kolejny zestaw narzędzi - nasadki torx Wink ), podejrzewam, że to jednak w nim siedzi problem.
Powrót do góry
anpo30

Czytelnik



Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnyśląsk
Posiadane auto: Bora
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 25 Lip 2015, 19:46
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


tom0978 czy wiesz już co stanowiło problem ciągłej pracy wentylatora? U mnie to samo chodź model W168. Wentylator startuje przy rozruchu i nie wyłącza się. Sterownik wentylatora wymieniony - nawet 3 razy (podejrzenie trefnego towaru z allegro). Mechanik wymienił czujnik temperatury( czujnik temperatury płynu chłodzącego?) na nowy... dalej chodzi. Facet od klimy stwierdził że to nie AC. Wentylator w kabinie ustawiony na zero, ECO wyłączone. Nie wiem już gdzie szukać.
Czujnik temperatury powietrza dolotowego - wyjęłam zbiornik płynu ale żadnej wtyczki tam nie widzę
Przekaźnik? Nie wiem gdzie jest pie....a skrzynka modułu sterowania, znalazłam tylko skrzynkę bezpieczników w kabinie i oświetlenia na boku kokpitu tuż przy kierownicy ale przekaźniki R1 R2 R3 oraz R4 pod siedzeniem pasażera nic w temacie wentylatora nie wiedzą
Czujnik ciśnienia klimy?
Termostad - nie sprawdzony (nie wiem jak to ogarnąć)
Pomóżcie bo zabiję wszystkich mechaników a potem siebie.
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sob 25 Lip 2015, 21:41
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


My również ciebie bardzo serdecznie witamy na forum!
anpo30 napisał:
chodź

Gdzie mam iść? To jakieś zaproszenie? Wink
anpo30 napisał:
model W168. Wentylator startuje przy rozruchu i nie wyłącza się. Sterownik wentylatora wymieniony - nawet 3 razy (podejrzenie trefnego towaru z allegro). Mechanik wymienił czujnik temperatury( czujnik temperatury płynu chłodzącego?) na nowy... dalej chodzi. Facet od klimy stwierdził że to nie AC. Wentylator w kabinie ustawiony na zero, ECO wyłączone. Nie wiem już gdzie szukać.
Czujnik temperatury powietrza dolotowego - wyjęłam zbiornik płynu ale żadnej wtyczki tam nie widzę
Przekaźnik? Nie wiem gdzie jest pie....a skrzynka modułu sterowania, znalazłam tylko skrzynkę bezpieczników w kabinie i oświetlenia na boku kokpitu tuż przy kierownicy ale przekaźniki R1 R2 R3 oraz R4 pod siedzeniem pasażera nic w temacie wentylatora nie wiedzą
Czujnik ciśnienia klimy?

Długo tak ci się będzie chciało wymieniać, psioczyć, znowu wymieniać (to samo), a potem inne przypadkowe rzeczy z braku lepszych pomysłów???
Najlepiej zrób sobie w garażu "Specjalną Półkę na Części Zamienne Kupione i Wymienione Niepotrzebnie"...
Nie prościej za kilkadziesiąt złotych podłączyć auto pod komputer? Może od razu wyjdzie w błędach, może wystarczy sprytny mechanik który w tzw. "wartościach aktualnych" podejrzy, co jest nie tak: Jakaś temperatura? Ciśnienie? Przerwa w obwodzie?
Jest jeszcze inna droga: można iść do wróżki i pokazać zdjęcie auta Smile
anpo30 napisał:
Pomóżcie bo zabiję wszystkich mechaników a potem siebie.

No cóż - zostaną wyeliminowane osoby, dla których diagnostyka nowoczesnych pojazdów z użyciem komputera diagnostycznego jest rzeczą obcą.... Smile Smile Smile
Powrót do góry
anpo30

Czytelnik



Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnyśląsk
Posiadane auto: Bora
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 25 Lip 2015, 21:57
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


Auto zostało podłączone pod komputer - nie wskazał błędów, natomiast z mojego portfela wywietrzało 50 zł. Co do czujnika temperatury mechanik wyciągnął wtyczkę stwierdził że to nie to po czym łaskawie czknął iż ma innych klientów. Kolejny stwierdził że to przekaźnik ale na pytanie który odpowiedział nie wiem przy czym nie wiem płynęło już z jego pleców. Objeździłam już chyba wszystkich. Gdybym miała kogoś kto ogarnie temat to bym nie pisała na forum. Nie jestem elektrykiem i sama sobie nie dam rady a niestety adresy mechaników już mi się kończą ...i zasoby finansowe też, bo każdy wjazd na podnośnik to kolejne 50-100 zł. Proszę o rady a nie wyśmiewanie.
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sob 25 Lip 2015, 22:22
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


anpo30 napisał:
Proszę o rady a nie wyśmiewanie

No cóż - w tej sytuacji masz po prostu pecha do mechaników którzy "nie ogarniają tematu"
Musisz niestety zrozumieć, że dobra diagnostyka komputerowa to podstawa tego rodzaju naprawy. Nie kręć się "wkoło komina", tylko rozważ możliwość jakiejś dalszej wycieczki w celu odwiedzenia osoby kompetentnej w temacie. (Najlepiej jakby posiadał komputer do Mercedesa o nazwie Star Diagnose). Może ktoś z forum mieszkający w tym rejonie potrafi kogoś polecić? Może sama znajdziesz na forum jakiś adres? Bo aktualny tryb postępowania CAŁKOWICIE MIJA SIĘ Z CELEM. Niekompetentni wymieniacze klocków zgarniają kasę, kupka niepotrzebnie zakupionych części rośnie, portfel chudnie - nie licząc zmarnowanego czasu...
Na forum genialnej rady (udzielonej zdalnie) się nie spodziewaj. Na 90% dostaniesz na swoją półkę następną, niepotrzebną część...
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4802
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Nie 26 Lip 2015, 09:47
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


anpo30 napisał:
Co do czujnika temperatury mechanik wyciągnął wtyczkę stwierdził że to nie to po czym łaskawie czknął iż ma innych klientów

Tutaj gościu wykazał się całkowitą indolencją. Załóżmy, że czujnik rzeczywiście fałszuje (wykazuje za dużą temperaturę silnika) i wentylator się załącza. W przypadku jednak zdjęcia wtyczki z czujnika komputer silnika zostaje tej informacji pozbawiony, i załącza wentylator na stałe. Uznaje, że lepiej żeby silnik był niedogrzany, niż żeby miał się przegrzać jeżeli z jakiegoś powodu rzeczywiście ta temperatura jest za wysoka. Tak profilaktycznie - rozumiesz?
I o takich rzeczach mechanik powinien wiedzieć, że zdjęcie wtyczki z czujnika w żaden sposób wentylatora nie uciszy.
Tutaj link do podobnego tematu na forum "elektroda"
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3010162&highlight=
Jak widać jakiekolwiek pojęcie trzeba na temat elektryki Mercedesa mieć...
anpo30 napisał:
Gdybym miała kogoś kto ogarnie temat to bym nie pisała na forum. Nie jestem elektrykiem i sama sobie nie dam rady a niestety adresy mechaników już mi się kończą

Przejrzałem kilka innych for (forów?) Mercedesa i znalazłem kilka adresów warsztatów polecanych przez forumowiczów na terenie województwa dolnośląskiego. Zaznaczam: żadnego z nich na oczy nie widziałem, są to warsztaty polecane przez forumowiczów. Wysłałem listę na priv, żeby na forum nie siać reklamy.
Powrót do góry
anpo30

Czytelnik



Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnyśląsk
Posiadane auto: Bora
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 26 Lip 2015, 12:30
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


Gerri bardzo dziękuję za adresy. Jutro mam wizytę u mechaniora i................. niech moc będzie ze mną.
Powrót do góry
anpo30

Czytelnik



Dołączył: 25 Lip 2015
Posty: 6
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dolnyśląsk
Posiadane auto: Bora
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 27 Lip 2015, 15:06
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) W169 wentylator włącza się


Po wizycie u mechanika sprawa się wyjaśniła. Poprzedni właściciel podobno chciał zrobić dodatkowe chłodzenie ( po co? na co? nikt nie wie). Pod kierownicą tak namieszał w kablach że się zwarły i wentylator chodził na stałe. Święty spokój zapewniony za jedyne 50 zł.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie


MercedesA 180

73 900

2016r.

148 000 km

wielkopolskie

MercedesGL 450

79 990

2010r.

229 953 km

pomorskie

MercedesB 200

14 900

2006r.

250 000 km

śląskie

MercedesCL 55 AMG

129 999

2012r.

183 000 km

pomorskie

MercedesC 180

41 990

2011r.

156 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System