Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes klasa CLA ) CLA 250 4MATIC - ogromna wrażliwość na podmuchy wiatru



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa CLA ) Oceń swoje auto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
drleon

Czytelnik



Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Göteborg
Posiadane auto: MERCEDES CLA 250 4MATIC
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 16 Paź 2015, 14:20
Temat postu:

CLA 250 4MATIC - ogromna wrażliwość na podmuchy wiatru


W czerwcu kupiłem w salonie nowego Mercedes CLA 250 4MATIC, 211 KM (automat), "AMG line", obniżone zawieszenie, koła 225/40/ R18, opony Contisportcontact Y XL.
Pierwsza moja dłuższa trasa tym autem Sassnitz - Warszawa, przez Niemcy E251, E28 potem A2 do Wawy.
Pierwszy raz w życiu miałem do czynienia z taką wrażliwością na wiatr.
Na ww autostradach, szczególnie na terenie Niemiec i A2 jeszcze przy dobrej pogodzie i suchej nawierzchni, trzeba było trzymać mocno kierownicę na łukach. Na prostej odważyłem się rozpędzić do 170 przez moment, ale na łukach, nawet delikatnych auto wydawało się niestabilne i trzeba było zwalniać do np. 130. Było to przy dobrej pogodzie, sucho, ok. 20 stopni, fakt wiało, ale żaden huragan czy tornado, zwyczajny wiatr jak na otwartym terenie, dobra autostradowa nawierzchnia.
Prawdziwy problem zaczął się gdy trochę popadało. Wówczas wrażliwość na wiatr rosła, i tylko na prostej odważyłem się jechać do 140 Km/h! Jechałem z jednym pasażerem plus bagaż ze 100 kg. Czyżby auto za mało dociążone?
Droga powrotna, tą samą trasą, 15 październik...
Pochmurno, ok 7 stopni, padało i tu zaczął się istny horror.
Nie odważałem się wyprzedać po zewnętrznej krawędzi łuku na autostradzie z prędkością ponad 130 km/h, robiłem to jak była okazja "po wewnętrznej", żeby nie wyrzuciło mnie z drogi.
Przy mijaniu każdego TIRa z ponad 130 km/h odczuwało się podmuch, który nieznacznie ale nieprzyjemnie destabilizował tor jazdy, trzeba było mocno trzymać kierownicę, to przy lekko mokrej nawierzchni na autostradzie.

Jeszcze wspomnę, że po mieście, między ekranami dźwiękowymi i w lesie nie ma żadnego problemu, choć ... mam wrażenie, że kierownica nie usztywnia się adekwatnie przy większych prędkościach i auto nie daje poczucia bezpieczeństwa jak moje poprzednie Audi A3 1.8T (rocznik 2001) na znacznie węższych oponach.

Jazda próbna tym modelem zrobiła na mnie pozytywne wrażenie ale wtedy nie testowałem podczas wiatru i na otwartym terenie.
Takiego zjawiska jak opisuję nie czułem nigdy w moich poprzednich autach, tzn: w Audi A3 1,8T rocznik 2001, Corolli rocznik 1999, czy nawet Fordzie Escorcie 1991!
Ba, nawet nie wiedziałem co to jest podmuch wiatru, a jeździłem nimi wiele lat w różnych warunkach.
Co mnie jeszcze "dobił" to, to, że podczas ww opisanych tras moim CLA 250 4MATIC, 211 KM, kiedy ja bałem się jechać ponad 140 Km/h na prostej po autostradzie - mijały mnie Skody Fabie, Fordy Fiesta, różne wany, o znacznie słabszej mocy, węższych kołach i na wysokim zawieszeniu!
I miałem wrażenie, że naprawdę szybko zbliżały się do mnie a potem oddalały na lewym pasie.

Reasumując, to mój pierwszy w życiu kontakt z Mercedesem jako kierowcy. Nie wiem czy problem dotyczy całego modelu CLA ale przynajmniej mój egzemplarz jest ekstremalnie wrażliwy na podmuchy wiatru. Wówczas tył zaczyna "pływać", tracę wrażenie stabilności, na łukach trzeba mocno zwalniać bo zsuwa się na zewnętrzny pas.
Mam jeszcze wrażenie, że kierownica nie usztywnia się adekwatnie przy większych prędkościach...to może być subiektywne, ale nigdy nie miałem tak we wcześniejszych autach.

Może tu w grę wchodzić jakiś problem z tym konkretnie autem czy też problem dotyczy całego modelu?
Ma sens wizyta w serwisie? Na dzisiaj mam przebieg ok. 6000 km, a pierwszy przegląd przy 15 tys.
Mogą coś na to poradzić w serwisie czy raczej mnie zbędą?
Powrót do góry
se@l

Dyskutant



Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 87
Skąd jesteś (miejscowość / region): ze wsi
Posiadane auto: CLA, Pilot, Ranger i inne
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 30 Cze 2016, 20:05
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa CLA ) CLA 250 4MATIC - ogromna wrażliwość na podmuchy wiatru


Ciekawe co piszesz.
Jeżdżę swoim półtora roku i mój się klei do jezdni jak głupi. A2 z prędkością 210 połyka "bez nerwa" jak popada to tak bezpiecznie się czuję do 180, potem strach.

Ale ja miałem inne zmartwienia, 20 tyś i wywalone mocowania górne amortyzatorów, trochę wrażliwy na dziury.
Jeżdżę dalej, ale na zmianę z dużą Hondą Pilot, różnica w tych autach jest we wszystkim Smile
Powrót do góry
drleon

Czytelnik



Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Göteborg
Posiadane auto: MERCEDES CLA 250 4MATIC
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lip 2016, 19:05
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa CLA ) CLA 250 4MATIC - ogromna wrażliwość na podmuchy wiatru


se@l napisał:
Ciekawe co piszesz.
Jeżdżę swoim półtora roku i mój się klei do jezdni jak głupi.



Sprawa robi się komiczna bo...

zmieniłem auto, tzn. salon zaproponował mi wymianę na inne auto.
Nie chcieli nic badać w tamtym, dealer zrobił 2 jazdy próbne i stwierdził, że wszystko z nim OK.
Nie protestowałem.

Zdecydowałem się już nie brać innego CLA tylko miesiąc temu wybrałem nowy Mercedes C 250d 4MATIC (204 KM diesel), wersja AMG ze sportowym zawieszeniem, koła przednie 225/40/R19 tył 255/35/R19, za dopłatą 140.000 kr.
Wcześniej zrobiłem jazdę próbną ok. 40 km, (miałem też możliwość wybrać nowy E w tej samej cenie ale ze słabszym silnikiem i wyposażeniem.).
Wstępne wrażenia z jazdy C-klasą… trakcja lepsza i wrażliwość na wiatr mniejsza niż w CLA o… jakieś 20%.
I tyle.
W ten weekend zrobiłem trasę Goteborg – Stockholm i z powrotem. Jakieś 900 km.
Wiało nieco mocniej w drodze powrotnej, wg. prognozy porywy wiatru 15 m/s. Na suchej autostradzie tylko chwilami odważyłem się jechać 140 km/h. Wyraźne pogorszenie tolerancji na wiatr gdy bak paliwa zaczynał się robić pusty… po pełnym zatankowaniu, z 1 pasażerem i bagażem do Sztokholmu było lepiej, choć nie rewelacja.
Nie ma mowy o porównaniu do mojego dawnego Audi A3.
Co ciekawe, pewne hipotezy znalazłem na forum Tesli (auto to kosztuje ok. 1.500.000 kr i waży… 2,5 tony!), gdzie gdyby nie rok 2013 pomyślałbym, że sam napisałem to zdanie:

https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/vulnerable-to-crosswinds-on-highway-not.14532/

”I have noticed a lot more sensitivity to side winds on the freeway in my Model S then my Audi A3 (the small hatchback)...”

Pewne wyjaśnienie można znaleźć w tym badaniu aerodynamicznym:

https://deepblue.lib.umich.edu/bitstream/handle/2027.42/65022/MacAdam%201990%20VSD%20Aerodynamic%20Crosswind%20paper.pdf;jsessionid=1FB3E52596FD0701B14DDBD484A8272B?sequence=1

oraz to co sam już dawno podejrzewałem a podzielił ten pogląd jeden z mechaników tutaj… otóż ten durny design w „nowoczesnych” autach, tutaj w wersji AMG te różne dziwne wloty powietrza, grill itp. w połączeniu z obniżonym zawieszeniem, przy większej prędkości dają efekt podobny jak przy startującym samolocie, … w efekcie powstaje coś w rodzaju poduszki powietrznej pod autem, która je podnosi → dalszy spadek wagi → dalsza utrata przyczepności. I to nawet na suchej najlepszej autostradzie. Podobno nie ma tego zjawiska w innych wersjach, tzn. bez zawieszenia AMG.
Teraz pozostaje mi pytanie, czy następne auto (a niebawem się pozbędę tego C) to już nie Merc tylko coś innego?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa CLA ) Oceń swoje auto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa CLA ) Oceń swoje auto


MercedesB 180

49 999

2015r.

217 000 km

łódzkie

MercedesC 220

36 900

2011r.

227 000 km

lubelskie

MercedesGLE 350

166 000

2018r.

51 000 km

pomorskie

MercedesA 180

13 990

2008r.

198 000 km

małopolskie

MercedesA 180

92 600

2021r.

58 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System