Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Sro 26 Lis 2008, 21:25
Temat postu:

WEBASTO-wszystko?? o tym


Witam.
Układ dogrzewania wnętrza pojazdu( tak nazywa się według instrukcji) często nazywany jest Webasto. Nie do końca jest to prawidłowe, gdyż webasto jest nazwą jednego konkretnego producenta urządzeń służących realizowaniu tego celu, ale dla naszych potrzeb możemy przyjąć takie uproszczenie.
Mercedes w modelu W168 czyli A-klasie z silnikami CDI montuje w standardzie dodatkowe urządzenie mające na celu:
a. przyspieszenie nagrzewania się płynu chłodzącego w silniku, (a więc i całego silnika)- co za tym idzie
b. zmniejszenie czasu pracy silnika w niesprzyjających warunkach temperaturowych, a więc wydłużenie czasu życia a ponadto
c. przyspieszenie nagrzewania wnętrza pojazdu- a więc większy komfort.
Według niektórych źródeł ma to związek z wysoką sprawnością silnika (~~naciągane), według innych z przewymiarowaniem układu chłodzenia (~~nie wiem)- w każdym bądź razie jest. Szkoda tylko, że w standardzie nie jest montowany zegar zmieniający układ dogrzewania w ogrzewanie postojowe. To jest naprawdę komfort w zimie- ciepło i nie trzeba odśnieżać szyb.
Funkcja ta realizowana jest przez sprytną, kompaktową nagrzewnicę zamontowaną pod samochodem i zasilaną olejem napędowym ze zbiornika pojazdu. W związku z faktem, że nagrzewnica spala olej napędowy, efektem jej pracy jest między innymi powstawanie spalin, czyli dymu i hałasu - charakterystycznego buczenia wydobywającego się spod samochodu. Umiarkowane dymienie szczególnie w fazie rozgrzewania się komory i po zamknięciu dopływu paliwa w fazie studzenia urządzenia są dopuszczalne i prawidłowe. UWAGA. Spaliny jak to spaliny potrafią być gorące więc zalecałbym sprawdzenie, czy rurka służąca do ich odprowadzania ma swój wylot na zewnątrz pojazdu. (Znajduje się ona pod samochodem mniej więcej w połowie jego długości -(taka karbowana)).
Urządzenie włącza się automatycznie w momencie gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza po około 40 sekundach po uruchomieniu silnika i pracuje tak długo, dopóki temperatura płynu chłodzącego nie osiągnie ok. 82 stopni C. W przypadku wyłączenia silnika samochodu przed nagrzaniem płynu, nagrzewnica pracuje nadal do czasu wypalenia nagromadzonego paliwa i ostudzenia komory spalania. Może to trwać do około 3 minut. I to też jest prawidłowe.
Funkcję dogrzewania można wyłączyć wyłącznikiem zamontowanym na konsoli pomiędzy siedzeniami przednimi, ale nie zaleca się tego robić. Jeżeli do urządzenia podłączony jest dodatkowy zegar, to wtedy mówimy o ogrzewaniu postojowym. Dogrzewanie silnika w standardzie działa tylko w czasie gdy silnik pracuje. Jak wyżej napisałem, układ pobiera do pracy paliwo ze zbiornika w tempie około 0.25 litra na godzinę. W trybie ogrzewania postojowego, czyli bez pomocy ciepła silnika urządzenie podgrzewa płyn w układzie od temperatury około -15 stopni do +30 w czasie 20-25 minut, więc podczas pracy silnika czas pracy jest naprawdę nie długi, więc wyłączanie układu ze względu na oszczędności paliwa uważam za bezzasadne.
Osoby zainteresowane poznaniem wiekszej ilości szczegółów technicznych zapraszam na moją stronę
http://www.kozak-k.net84.net temat 11 Laughing
Powrót do góry
marekkas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 283
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno k/Mińska Maz.
Posiadane auto: A 170 CDI W168
Piwa: 5/2
Wysłany: Sro 26 Lis 2008, 22:35
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Witaj Kozak ja chciałem w mojej A klasie zamontować zegar tak abym mógł zaprogramować czas włączenia ale niestety okazało sie że w miejscu gdzie się podłącza pompkę od obiegu nie ma pinów (dziwne ale prawdziwe) tak jakby płytka elektroniczna była nie przystosowana do przerobienia na ogrzewnie postojowe.. i nawet po podpięciu zegara też nie odpala zato zauważyłem że webasto jest sterowane masą z komputera Sad
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 09:47
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


To by oznaczało że mercedes oszczędza. Czy w Twoim układzie jest pompa obiegowa ?. Webasto faktycznie sterowane jest masą (tak wynika ze schematu), więc powinno odpalać po podaniu na ten wtyk masy (wcześniej odłącz ten kabelek od sterowania samochodu). Jeżeli tak będzie to powinno wystarczyć dołożenie dwóch trzech przekaźników i powinno działać jako ogrzewanie.
Powrót do góry
bukp

Debiutant



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 10


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 13:15
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


witam. ja takiego przełącznika nie mam w swoim autku.czy to znaczy że nie mam webasto??? A 170 CDI automat 2002r z grudnia
Powrót do góry
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 14:50
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Było by to trochę dziwne. Sad Może ktoś wymieniał konsolę od benzyny i nie chciało mu się robić dziury? Laughing Musiałbyś zajrzeć do środka czy nie leży tam włącznik albo chociaż same kable.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 14:50
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
marekkas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 283
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno k/Mińska Maz.
Posiadane auto: A 170 CDI W168
Piwa: 5/2
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 18:59
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Mój znajomy też ma automat i nie ma webasto, wynikałoby że nie w każdym CDI wkłądali je.. Confused A wracając do mojego to podłączałem zegar pod pin 1 we wtyczce 6 pinowej i nic-zero reakcji a sygnał z komputera idzie na pin 5, pod 3 jest diagnoza i pod 6 wyjście na pompke paliwa czyli tylko 3 przwody z 6... nie mam również pompki obiegowej ale jak bym ruszył webasto to pompka byłaby tylko już formalnością. Wink myślałem żeby podłaczyć zegar tak aby wysterowywał mi przekaźnik który podawałby mase na webasto, tak jak robi to komputer ale sygnał z zegara jest zbyt słaby żeby ruszyć cewke w przekaźniku i wyskakuje zaraz napis "SET STOP" na zegarze. Wydaje mi się że zegar myśli że to jest przeciążenie i się blokuje, a napięcie wychodzi z niego względem masy ok 10,5V troche za małe żeby ruszyć przekaźnik, musiałbym zastosowac coś pomiedzy zegarem a przekaźnikiem... Rolling Eyes
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
bukp

Debiutant



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 10


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 19:28
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


na to wygląda że nie ma. Mój MB jest mi znany od nowości napewno nic nie było zmieniane. Jak jest zimno to dużo pozniej zmieniają się biegi i po zapaleniu ma przez okolo 1 min wyższe obroty 1000obr/min
Powrót do góry
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 19:53
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Faktycznie analizując teraz schemat i rozpiskę wyprowadzeń wychodzi, że dogrzewanie i ogrzewanie może się różnic elektroniką, ale jeszcze myslę że da się to uruchomic. Po pierwsze czy jesteś pewien że diagnozę masz na 3 a nie na dwójce?
Po drugie czy webasto startuje po podaniu bezpośrednio masy na 5-tkę?(zanim to zrobisz spróbuj odłączyc kabelek od kierunku komputer).
Z opisu wynika że:
F Złącze przewodów sterujących
1 nie przyporządkowane
2 wyjście diagnostyczne (typ 202/210) różowe
2 wyjście diagnostyczne (typ 168) żółte/białe
3 wejście sygnału plus trybu grzania
(typ 202/210)żółte/niebieskie
4 nie przyporządkowane
5 wejście sygnału minus trybu grzania(typ 168)żółte/niebieskie
6 wyjście pompy dawkująej paliwo niebieskie
Powrót do góry
Szymii

Dyskutant



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 90
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznan
Posiadane auto: A170 ///AMG
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 22:03
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Witam mam pytanko mam w swoim maluchu ..dogrzewanie..ale nie ma programatora,a mam mozliwosc załałatwienia sobie tego programatora.. czy gdzies pod deska jest kostka,odczep do tego urzadzenia...czy musial bym szukac przewodow i zrobic sobie odczep?? Pozdrawiam
Powrót do góry
marekkas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 283
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno k/Mińska Maz.
Posiadane auto: A 170 CDI W168
Piwa: 5/2
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 22:43
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Kozak_K napisał:
Faktycznie analizując teraz schemat i rozpiskę wyprowadzeń wychodzi, że dogrzewanie i ogrzewanie może się różnic elektroniką, ale jeszcze myslę że da się to uruchomic. Po pierwsze czy jesteś pewien że diagnozę masz na 3 a nie na dwójce?
Po drugie czy webasto startuje po podaniu bezpośrednio masy na 5-tkę?(zanim to zrobisz spróbuj odłączyc kabelek od kierunku komputer).
Z opisu wynika że:
F Złącze przewodów sterujących
1 nie przyporządkowane
2 wyjście diagnostyczne (typ 202/210) różowe
2 wyjście diagnostyczne (typ 168) żółte/białe
3 wejście sygnału plus trybu grzania
(typ 202/210)żółte/niebieskie
4 nie przyporządkowane
5 wejście sygnału minus trybu grzania(typ 168)żółte/niebieskie
6 wyjście pompy dawkująej paliwo niebieskie

tak, pomyliłem się diagnoza jest na 2, webasto startuje od razu gdy podam mase.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
marekkas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 283
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno k/Mińska Maz.
Posiadane auto: A 170 CDI W168
Piwa: 5/2
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 22:46
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Szymii napisał:
Witam mam pytanko mam w swoim maluchu ..dogrzewanie..ale nie ma programatora,a mam mozliwosc załałatwienia sobie tego programatora.. czy gdzies pod deska jest kostka,odczep do tego urzadzenia...czy musial bym szukac przewodow i zrobic sobie odczep?? Pozdrawiam

niestety, musiałbyś ciągnąć oddzielne kable ale podejrzewam że u ciebie też jest taki sam problem jak u mnie czyli uboga wersja płytki sterującej Mad
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 22:51
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


No to brakuje tylko małego przekaźnika - myślę ze najlepiej kontraktonowego (baaardzo mały pobór prądu), który wysteruje sterownik webasto i dużego, który właczy nawiew.
I masz Kolego ogrzewanie postojowe Laughing
Powrót do góry
Szymii

Dyskutant



Dołączył: 21 Lis 2008
Posty: 90
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznan
Posiadane auto: A170 ///AMG
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 22:58
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Kurcze szkoda...chcialbym miec programowalne webasto...ale nie chcial bym tak ingerowac w instalacje elektryczna..dzieki Smile
Powrót do góry
Kozak_K

Auto Maniak



Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 1019
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorskie
Posiadane auto: www.kozak-k.net84.net
Piwa: 102/0
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 23:07
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


Poczekaj z tym zniechęceniem Laughing . Zobaczymy co uda się zdziałac koledze marekkas. Ingerencja nie jest duża a wygoda Laughing Laughing bezcenne Laughing
Powrót do góry
marekkas

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 283
Skąd jesteś (miejscowość / region): Piaseczno k/Mińska Maz.
Posiadane auto: A 170 CDI W168
Piwa: 5/2
Wysłany: Czw 27 Lis 2008, 23:09
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) WEBASTO-wszystko?? o tym


hehe właśnie kozak_k Cool dobra ale wracając do tematu, jak poruszyć przekaźnik zegarem?
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ chłodzenia i ogrzewanie


MercedesA 160

12 900

2006r.

290 100 km

mazowieckie

MercedesC 180

41 990

2011r.

156 000 km

wielkopolskie

MercedesGLA 200

69 990

2014r.

191 948 km

pomorskie

MercedesA 180

12 800

2006r.

267 500 km

mazowieckie

MercedesC 180

20 900

2006r.

246 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System