Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ hamulcowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Pią 26 Mar 2010, 00:07
Temat postu:

Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Witam
mam nietypową usterkę... od jakiegoś czasu, od kiedy zaczęły być dodatnie temperatury samochód zaczął piszczeć i skrzypieć - widocznie zima mu nie służyła.

Pierwsza usterka wygląda tak, że coś mi piszczy czasami podczas jazdy, szczególnie jak wjadę w jakąś dziurę. Piszczenie to cichnie po delikatnym naciśnięciu pedału hamulca(dosłownie delikatne dotknięcie), jeżeli puszczę go to znowu zaczyna piszczeć... czym może być to spowodowane ?
Dodatkowo piszczenie to objawia się czasami przy skręcaniu.

Jakieś 3 miesiące temu miałem wymieniane łożysko na wahaczu z tyłu i mechanik wykrył przy tej naprawie dodatkowo odklejoną szczękę z tyłu, którą wymienił. Może to jest przyczyną ?


Dodatkowo mam jeszcze drugie piszczenie, które słychać od razu po włączeniu samochodu, jest dość delikatne ale jednak piszczy nawet jeśli nie jadę, podejrzewam że to chyba jest związane z paskiem wieloklinowym. Ale sam nie wiem co to może być, bo przy ujemnych temperaturach tego piszczenia nie było a już przy dodatnich pojawiało się :/

Będę wdzięczny za odpowiedź, bo to piszczenie jest lekko denerwujące... Przed zimą nic nie piszczało samochód chodził bardzo cicho a teraz jakaś masakra...
Powrót do góry
gadu-gadu
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Nie 11 Kwi 2010, 15:27
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Okazało się, że piszczą przednie koła, do tego nagrzewają się, co ciekawe oba zaczęły piszczeć w mniej więcej tym czasie i oba nagrzewają się mniej więcej tak samo... po przejechaniu kilkunastu kilometrów są tak gorące że parzą.

Ciekawe jest to, że zdjęłam koło i kręciłem tarczą i jedynie troszkę trą... jednak po tym jak się nagrzewają nie daje to złudzeń :P Trzeba będzie przeczyścić to co się da ewentualnie będzie trzeba wymienić pewnie cylinderki hamulcowe...

Jak będę się za to zabierał dam znać jakie są wyniki i na co ewentualnie trzeba uważać ;)
Powrót do góry
gadu-gadu
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Pon 12 Kwi 2010, 00:32
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Ok rozwiązałem problem, częściowo.
Tak więc okazało się, że prowadnice klocków hamulcowych były zabrudzone, przez to klocki nie odbijały do końca a to było powodem nagrzewania się kół a gorące klocki zaczynały piszczeć.
Okazało się, że tarcze całkiem ładnie się przegrzały bo były koloru wchodzącego w czerwień. Przegrzanie spowodowane tarciem, ponadto najprawdopodobniej spowodowało uszkodzenie klocków, tzn. na każdym klocku było widoczne pęknięcie :)

Na razie przeczyściłem prowadnice, przestało piszczeć i koła nie łapią tak dużej temperatury. Aczkolwiek i tak czeka mnie wymiana klocków i tarcz, w najbliższym czasie ponieważ klocki są popękane i mogą się w każdej chwili rozsypać a tarcza ma już całkiem nieciekawy rant ;)

I teraz jak zawsze morał dla potomnych, jeżeli zaczyna Ci piszczeć coś w kole, sprawdź czy koło niezbyt się nagrzewa. Jeśli jest nagrzane natychmiast rozbierz koło i przeczyść prowadnice klocków. Nie czekaj dotąd aż będziesz musiał wymienić i klocki i tarcze jak ja ;)

Teraz porady techniczne:
Zdejmowanie i czyszczenie prowadnic jest całkiem prostą sprawą i nawet nie znając się na mechanice można naprawić to samemu.
1. Podlewaruj samochód i zdejmij koło.
2. Odkręć dwie śruby które łączą szczęki z tłoczkiem, będzie potrzebny klucz 12 najlepiej oczkowy. ( nie odkręcaj śrub do których jest potrzebny klucz 18 )
3. Delikatnie zdejmij szczęki i wyjmij klocki z prowadnic. Uwaga w prawym przednim kole powinien znajdować się czujnik zużycia klocków, uważaj aby go nie urwać (koszt 70zł) jest on wczepiony w klocek hamulcowy.
4. Wyczyść metalowe prowadnice, górną i dolną, górną można bez problemu wyjąć, dolnej nie wyjmowałem bo niezbyt chciała wyjść. Najlepiej to wyczyścić np. śrubokrętem. Następnie dałem na te prowadnice kropelkę płynu hamulcowego.
5. Papierem ściernym przetrzyj klocki miejscach gdzie są umiejscowione w prowadnicach.
6. Odchyl trochę gumę od tłoczka hamulcowego i sprawdź czy nie ma tam jakichś zanieczyszczeń, ewentualnie czy nie są suche w razie co wpuść kropelkę płynu hamulcowego pod tą gumę.
7. Zmontuj wszystko w odwrotnej kolejności :)

Na dwa koło potrzebne będzie od 1 godziny do 2 godzin w zależności od wprawy :)

Patent z płynem hamulcowym jest mojego pomysłu i robicie to na własną odpowiedzialność, ponieważ teoretycznie nie powinno się majstrować jakimiś płynami przy hamulcach. No ale jak to się zrobi z umiarem to powinno pomóc i przy okazji nic nie zepsuć :)

Po zimie polecam ogólnie każdemu sprawdzić czy przednie koła nazbyt się nie grzeją, jeżeli tak to polecam sposób, który opisałem.
Powrót do góry
gadu-gadu
culmen

Auto Maniak



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 663
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj.pom. CCH....
Posiadane auto: A 140; 1998
Piwa: 32/2
Wysłany: Pon 12 Kwi 2010, 08:06
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie będziesz musuiał wymienić łożyska w przednich kołach, takie mocne nagrzewanie chyba spowodowało wypłyniecie smarowania z nich no i w każdym momencie może okazać się że dadzą o sobie znać.
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Pon 12 Kwi 2010, 10:55
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Hmm no właśnie przydało by się może je przesmarować, tylko jest mały problem. Jest taka osłona, na łożyska której nie idzie zdemontować, tzn. osłona ta gnie się na rantach i nie chce zejść... Ktoś ma może jakiś patent jak te osłony od łożysk zdejmować ?
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Pon 12 Kwi 2010, 10:55
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Czw 15 Kwi 2010, 09:23
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Okazało się jednak, że przeczyszczenie prowadnic pomogło tylko częściowo, koło grzeje się trochę mniej ale tłoczki są i tak do regeneracji...
Koszt to około od 50-100 zł za jedno koło w zależności od zużycia tłoczka.
Powrót do góry
gadu-gadu
poniko

Debiutant



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kielce
Posiadane auto: A170 CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 07:16
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Witam
Podobnie jak u mariuszdelta zaczęło piszczeć a przestawało przy hamowaniu. U mnie przyczyną takiego stanu rzeczy były (jak sądze) zapiekające się klocki. Wyjąłem klocki i na szlifierce przeczyściłem te elementy co wspierają się na blaszkach zacisku. Blaszki też potraktowałem papierem sciernym. Do tego jeszcze poszedł smar miedziany i wczoraj po całym dniu jazdy wreszcie spokój. Nie ma już parzących felg ani pisków. Mam nadzieję że problem rozwiązany.
Swoją drogą chłopcy z MB się nie popisali. Takie rozwiązanie klocków prędzej czy później będzie stwarzać w/w przygody.
Powrót do góry
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 07:54
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


U mnie znowu piszczą i się grzeją nie wiem co jest.... Tak mnie to irytuje... i nie wiem co mam zrobić ? Pojechałem do nowego mechanika to stwierdził, że tarcze nie są fioletowe i według niego wszystko jest ok. i nie będzie naprawiał :P No ale to piszczenie jest tak wkurzające, że po 30 km muszę co chwilę delikatnie naciskać hamulec aby przestawało piszczeć, bo nie mogę już znieść pisku....To piszczenie a bardziej metaliczny dźwięk brzmi jak by zaraz miały koła odpaść coś okropnego...

Jeszcze ktoś mi doradzał poluzowanie na pompie hamulcowej. No i druga kwestia, zastanawiam się czy nie mam luzu na łożyskach co może powodować przechylanie się koła i przycieranie o tarcze klocków.

Ogólnie te moje hamulce są jakieś hmm "dziwne" Mam nowe klocki i tarcze a hamowanie jest takie sobie. tzn. muszę dość mocno nacisnąć pedał hamulca, żeby mi przyblokowało koła....Przykładowo w toyocie corolli mojej siostry wystarczy nacisnąć lekko pedał hamulca aby samochód mocno hamował. Nie wiem jak to jest w nowych Mercedesach A klasa, może one tak mają.. w końcu mają z tyłu hamulce bębnowe a nie tarczowe...

Tak się jeszcze zastanawiam nad tym systemem BAS czy u mnie przypadkiem on działa czy nie ?


Jeśli ktoś by umiał rozwiązać mój problem był bym mu dozgonnie wdzięczny, bo mi ręce opadają...
Powrót do góry
gadu-gadu
culmen

Auto Maniak



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 663
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj.pom. CCH....
Posiadane auto: A 140; 1998
Piwa: 32/2
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 08:10
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


poniko napisał:
[.....] Wyjąłem klocki i na szlifierce przeczyściłem te elementy co wspierają się na blaszkach zacisku. Blaszki też potraktowałem papierem sciernym. Do tego jeszcze poszedł smar miedziany i wczoraj po całym dniu jazdy wreszcie spokój. Nie ma już parzących felg ani pisków. Mam nadzieję że problem rozwiązany.
Swoją drogą chłopcy z MB się nie popisali. Takie rozwiązanie klocków prędzej czy później będzie stwarzać w/w przygody.

Oby Twoje zabiegi pomogły. Hamulce to nie miejsce gdzie stosuje sie smar na odsłoniete części. W tym miejscu jest duże zapylenie i wszelkie zatłuszczenie powoduje gromadzenie się pyłu na smarowanych elementach i po czasie pojawia się znowu problemy.
Zima to okres po którym z powodu działania soli na auto nastepuje silna korozja części hamulców i to pwoduje ich zacieranie się. Wydaje sie że najlepszym sposobem na to jest dokładne wyczyszczenie skorodowanych elementów hamulca szczotką drucianą bez pokrywania smarami elementów odkrytych.
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 12:29
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Tzn. jest specjalny środek natłuszczający firmy Mercedes do tych prowadnic kiedyś go znalazłem na stornie Mercedesa z częściami....
Powrót do góry
gadu-gadu
culmen

Auto Maniak



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 663
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj.pom. CCH....
Posiadane auto: A 140; 1998
Piwa: 32/2
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 12:46
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


mariuszdelta napisał:
Tzn. jest specjalny środek natłuszczający firmy Mercedes do tych prowadnic kiedyś go znalazłem na stornie Mercedesa z częściami....

Wszystko się zgadza. część prowadnic to elementy osłonięte i te się smaruje. Ja ostatnio jak kupiłem komplet prowadnic to w zestawie też był smar.
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
poniko

Debiutant



Dołączył: 01 Sie 2010
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kielce
Posiadane auto: A170 CDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 12:57
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


mariuszdelta napisał:
U mnie znowu piszczą i się grzeją nie wiem co jest.... Tak mnie to irytuje... i nie wiem co mam zrobić ? Pojechałem do nowego mechanika to stwierdził, że tarcze nie są fioletowe i według niego wszystko jest ok. i nie będzie naprawiał Razz No ale to piszczenie jest tak wkurzające, że po 30 km muszę co chwilę delikatnie naciskać hamulec aby przestawało piszczeć, bo nie mogę już znieść pisku....To piszczenie a bardziej metaliczny dźwięk brzmi jak by zaraz miały koła odpaść coś okropnego...

Jeszcze ktoś mi doradzał poluzowanie na pompie hamulcowej. No i druga kwestia, zastanawiam się czy nie mam luzu na łożyskach co może powodować przechylanie się koła i przycieranie o tarcze klocków.

Ogólnie te moje hamulce są jakieś hmm "dziwne" Mam nowe klocki i tarcze a hamowanie jest takie sobie. tzn. muszę dość mocno nacisnąć pedał hamulca, żeby mi przyblokowało koła....Przykładowo w toyocie corolli mojej siostry wystarczy nacisnąć lekko pedał hamulca aby samochód mocno hamował. Nie wiem jak to jest w nowych Mercedesach A klasa, może one tak mają.. w końcu mają z tyłu hamulce bębnowe a nie tarczowe...

Tak się jeszcze zastanawiam nad tym systemem BAS czy u mnie przypadkiem on działa czy nie ?


Jeśli ktoś by umiał rozwiązać mój problem był bym mu dozgonnie wdzięczny, bo mi ręce opadają...


Tak jak wyżej pisałem. Wyjmij, podszlifuj wyczyść blaszki i powinno być OK. Rozgrzewa się cały uklad hamulcowy, klocki zwiększają swoją obiętość, przy kolejnym hamowaniu się klinują i nie cofają się do końca - stąd piski i goraca felga. Nie chcesz - nie smaruj. Smar miedziany wytrzymuje ogromne temperatury. Tylko przy myciu trzeba pamietać żeby potraktować je myjką ciśnieniową.
Powrót do góry
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 22:43
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


poniko napisał:


Tak jak wyżej pisałem. Wyjmij, podszlifuj wyczyść blaszki i powinno być OK. Rozgrzewa się cały uklad hamulcowy, klocki zwiększają swoją obiętość, przy kolejnym hamowaniu się klinują i nie cofają się do końca - stąd piski i goraca felga. Nie chcesz - nie smaruj. Smar miedziany wytrzymuje ogromne temperatury. Tylko przy myciu trzeba pamietać żeby potraktować je myjką ciśnieniową.


No tak ale tak jak pisałem wyżej, wyczyściłem bardzo dokładnie blaszki i tak jakby pomogło mi na pare dni i potem znowu to samo... Nie mówiąc, że mam nowe tarcze i klocki...
i cóż ja mam poradzić ?
Powrót do góry
gadu-gadu
mariuszdelta

Stały Bywalec



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mercedes A 140 1.4 2000 r.
Piwa: 11/6
Wysłany: Wto 10 Sie 2010, 23:37
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


Dobra zakupiłem właśnie PASTA DO KLOCKÓW HAMULCOWYCH A001 989 94 51 :D Jak to nie pomoże to już nie wiem...
Powrót do góry
gadu-gadu
culmen

Auto Maniak



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 663
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj.pom. CCH....
Posiadane auto: A 140; 1998
Piwa: 32/2
Wysłany: Sro 11 Sie 2010, 07:50
Temat postu:

Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Przestaje piszczeć przy hamowaniu.


mariuszdelta napisał:
Dobra zakupiłem właśnie PASTA DO KLOCKÓW HAMULCOWYCH A001 989 94 51 Very Happy Jak to nie pomoże to już nie wiem...

Jeśli to nie pomoże to pozostanie spróbować wymienić elastyczny przewód hamulcowy. Te podobno potrafia się rozwarstwiać wewnetrznie i powodować blokowanie się cofającego płynu hamulcowego.
Było to już gdzieś opisywane... być może na tym Forum.
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status Wystawiono 1 piw(a)
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ hamulcowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Układ hamulcowy


MercedesVito

155 900

2020r.

87 000 km

mazowieckie

MercedesA 180

12 800

2006r.

267 500 km

mazowieckie

MercedesE 220

43 900

2010r.

209 147 km

śląskie

MercedesA 180

44 900

2013r.

190 877 km

śląskie

MercedesE 350

71 900

2013r.

252 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System