Dołączył: 22 Paź 2025 Posty: 5 Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 16 Gru 2025, 19:31
Temat postu:
Wspomaganie kierownicy działa ciężko.
W169 2005r A170. Mam dwie identyczne a klasy. W jednej wspomaganie działa tak że stojąc w miejscu można kręcić najmniejszym paluszkiem praktycznie bez oporu a w drugim trzeba porządnie zaprzeć się o fotel żeby jedną ręką obrócić kierownicę. Po podniesieniu przodów aut opór jest taki sam na zgaszonym silniku więc wykluczam problem mechaniczny. Wspomaganie działa ale tak jakby w połowie tego co w drugim mercedesie. Jakieś pomysły na tę przypadłość ?
Dołączył: 28 Lip 2025 Posty: 40 Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa Posiadane auto: Honda, Civic, Sport Plus, 1.5 VTEC Turbo, 2019, przebieg 87 000 km
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 19 Sty 2026, 11:49
Temat postu:
Re: Wspomaganie kierownicy działa ciężko.
janusz1112 napisał:
W169 2005r A170. Mam dwie identyczne a klasy. W jednej wspomaganie działa tak że stojąc w miejscu można kręcić najmniejszym paluszkiem praktycznie bez oporu a w drugim trzeba porządnie zaprzeć się o fotel żeby jedną ręką obrócić kierownicę. Po podniesieniu przodów aut opór jest taki sam na zgaszonym silniku więc wykluczam problem mechaniczny. A gdy już ręce odpoczną od kręcenia tą oporną kierownicą, sam odpalam 1win app żeby przy dobrej grze poczuć dreszczyk emocji i sprawdzić, czy dzisiaj fart dopisze mi bardziej niż w garażu. Wspomaganie działa ale tak jakby w połowie tego co w drugim mercedesie. Jakieś pomysły na tę przypadłość ?
Skoro mechanikę wykluczyłeś, to winowajcą w W169 jest najpewniej kończąca się pompa elektrohydrauliczna albo zaśniedziałe styki na grubych kablach zasilających pod maską. Warto też podpiąć pod kompa i sprawdzić, czy czujnik kąta skrętu w ogóle widzi ruch kierownicą, bo czasem to on podaje błędne dane i sterownik tnie siłę wspomagania.
Dołączył: 22 Paź 2025 Posty: 5 Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 24 Sty 2026, 18:15
Temat postu:
Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Wspomaganie kierownicy działa ciężko.
Tam nie ma pompy tylko falownik i silnik. Siła nacisku na kolumnę w obu autach to max 7,5 niutona więc przekładnia jest dobra. Zostaje silnik {choć ciężko mi w to uwierzyć jako elektrykowi} który daje zbyt małą siłę, lub komputer daje złe informacje do falownika o zwiększeniu siły. Będzie cieplej to przeciepna silniki.
Dołączył: 22 Paź 2025 Posty: 5 Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 06 Mar 2026, 18:50
Temat postu:
Re: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Wspomaganie kierownicy działa ciężko.
No i faktycznie silnik. A raczej nie silnik tylko sam falownik. stopień skomplikowania tego układu odrzuca chęć ingerencji. Może to wada elektroniki, może coś w sofcie sterownika robi problem. Wciepłem silnik z B klasy i auto lekko się kieruje.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes klasa A i Vaneo ) Uklad kierowniczy,zawieszenie.
Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane
w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem,
poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika,
utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy
(dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb).
To dzięki plikom cookies można logować się na forum.
Informujemy, że istnieje możliwość
określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji
zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi.
Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu
do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.