Mercedes

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ravetom

Czytelnik



Dołączył: 27 Maj 2020
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Jumper 9os 160Hp
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 10 Paź 2022, 15:04
Temat postu:

Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Witajcie. Na forum już od dawna ale od niedawna posiadacz sprintera 2008 313 CDI. Pytanie wprost zapewne proste dla posiadaczy webasto/dogrzewacza postojowego. Mianowicie mam takie sterowanie na desce rozdzielczej podwójne dolne ze znakiem plus i dwie diody. Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak działa załączenie pierwszego od góry a na jakiej zasadzie działa to dolne ?
Pierwsze wiem ze można zahaczyć bezpośrednio przytrzymując guzik oraz po uprzednim ustawieniu czasowym na zegarze licznika drugie natomiast nie wiem na jakiej zasadzie działa.
Pod autem mam dwa tłumiki od dogrzewania jeden obok drugiego tak jakby dwa obwody ogrzewania.
Pozdrawiam
Tomek
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4811
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Pon 10 Paź 2022, 20:03
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Jeżeli są dwa tłumiki, to masz dwa agregaty: jeden działa jako dogrzewacz, a drugi jako ogrzewanie postojowe. Można sprawdzić w programie EPC (podając numer VIN) ile ich jest lub po tzw. "rozszyfrowaniu numeru VIN" gdzie pojawiają się opcje wyposażenia dodatkowego auta.
Powrót do góry
ravetom

Czytelnik



Dołączył: 27 Maj 2020
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Jumper 9os 160Hp
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 10 Paź 2022, 22:00
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Domyślam się ze są dwa agregaty tylko właśnie mam guzik górny z „falą grzania” oraz dolny z „falą grzania” i plusem i pytanie jak jeden i drugi działa i który do czego służy górny sama fala domyślam się ze to ogrzewanie postojowe bo po przytrzymaniu przyciski zalacza się piec i grzeje w środku a ten dolny z plusem w zasadzie mogę tylko uruchomić w trakcie uruchomienia silnika i nie wiem jaka jest różnica i do czego służy.
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4811
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Wto 11 Paź 2022, 20:04
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Wujek Google nie gryzie kolego:
https://moba.i.mercedes-benz.com/baix/vans/sprinter/pl_PL/index.html#../../../trucks/sprinter/pl_PL/manual/subchapter_07_45.shtml
Powrót do góry
ravetom

Czytelnik



Dołączył: 27 Maj 2020
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Jumper 9os 160Hp
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 12 Paź 2022, 19:41
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Zdziwię Cię kolego ale należę do tych co szukają a w ostateczności pytają. I co masz w tej instrukcji ? Proszę cię naciśnij przycisk aby włączyć ogrzewanie dodatkowe itp itd widzisz gdzieś wyjaśnienie jak to działa na jakiej zasadzie dlaczego jeden bez plusa mogę włączyć bez uruchamiania auta drugi tylko jak jest uruchomione ? Jeszcze raz wróć do pierwszego postu szukam wyjaśnienia jak kolega koledze przekazuje do czego ten przycisk kiedy go można włączyć lub nie i na jakiej zasadzie to działa. Mam dwa tłumiki czyli dwa obiegi. Wybacz ale w instrukcji tego nie ma
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 12 Paź 2022, 19:41
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4811
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sro 12 Paź 2022, 20:38
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Oj! Widzę że kolega rozżalony! Szuka i znaleźć nie może... Tu miało nastąpić porównanie do uporczywych acz nieskutecznych działań naszego miłościwie nam panującego rządu - ale się powstrzymałem Wink
Nie zastanowiła cię terminologia? DOGRZEWACZ i OGRZEWANIE POSTOJOWE. Czy nie należało się w czasie szukania skupić na tej różnicy? Co to jest ogrzewanie postojowe (zwane potocznie "Webasto") raczej na pewno wiesz. Co to jest "dogrzewacz" raczej chyba nie wiesz.
No więc żeby nie narażać twojej cierpliwości w czasie poszukiwań krótkie wyjaśnienie.
Wprowadzenie do produkcji silników Common Rail obniżyło znacznie zużycie paliwa, ale dużo wyższa sprawność procesu spalania w silniku spowodowała, że mniejsza ilość ciepła była przekazywana do układu chłodzenia - a tym samym do nagrzewnicy. Przez dobre kilka lat konstruktorzy nie mogli sobie z tym problemem poradzić: silniki nawet po dłuższym czasie od uruchomienia miały 50, góra 60 stopni, a w kabinie było zimno jak w przysłowiowej psiarni. No to dżinżiniery z Mercedesa wpadły na pomysł, że jak nie mogą sobie poradzić z układem chłodzenia, to wyjściem będzie zamontowanie dodatkowego agregatu DOGRZEWAJĄCEGO silnik w czasie jego pracy. Pomysł według mnie karkołomny i dziwny - ale wypalił. Silnik zaczął się dogrzewać do temperatury wymaganej dla pracy silnika diesla (czyli ok. 83-85 stopni celsjusza), a w kabinie było ciepło. Lata późniejsze wyzwoliły genialne pomysły konstruktorów i obecnie stosowanie żadnych dogrzewaczy nie jest konieczne.

Czy mój wywód zaspokaja twoje oczekiwania "jak kolega koledze"?
Powrót do góry
ravetom

Czytelnik



Dołączył: 27 Maj 2020
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Jumper 9os 160Hp
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 12 Paź 2022, 21:37
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Rozżalony może nie po prostu liczący na odpowiedz prozaicznie prostą i taką dostałem i za nią dziękuję. Pytanie tylko jedno dogrzewacz w takim wypadku wspomaga nagrzanie silnika podczas jego pracy i jego uruchomienie możliwe jest tylko gdy silnik jest uruchomiony. A drugie może prozaiczne ale ogrzewanie postojowe można by powiedzieć również jest dogrzewacZem w sobie bo również nagrzewa silnik do żądanej temperatury pracy tak ?
Powrót do góry
Gerri
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 4811
Skąd jesteś (miejscowość / region): county Limerick
Posiadane auto: Audi A3
Piwa: 409/28
Wysłany: Sro 12 Paź 2022, 22:04
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


ravetom napisał:
dogrzewacz w takim wypadku wspomaga nagrzanie silnika podczas jego pracy i jego uruchomienie możliwe jest tylko gdy silnik jest uruchomiony.

Tak. Powód jest prozaiczny: Żeby działanie dogrzewacza było skuteczne musi być obieg płynu chłodzącego. Dogrzewacz korzysta z pompy wody silnika, a ta pracuje dopiero wtedy, gdy silnik jest uruchomiony.
ravetom napisał:
ogrzewanie postojowe można by powiedzieć również jest dogrzewacZem w sobie bo również nagrzewa silnik do żądanej temperatury pracy tak ?

Zadaniem ogrzewacza postojowego jest głownie nagrzanie kabiny auta. Drugim jego zadaniem jest podgrzanie silnika do temperatury ułatwiającej rozruch przy niskiej temperaturze otoczenia. Tylko że tutaj jest pewne ograniczenie: płyn chłodzący zostaje podgrzany do temperatury niższej niż temperatura otwarcia termostatu. Czyli takiej, żeby podgrzany płyn krążył w tzw. "małym obiegu" i niepotrzebnie nie krążył przez chłodnicę - bo wtedy ciepło oczywiście pójdzie bez pożytku "w kosmos". Róznica w porównaniu do dogrzewacza jest jeszcze taka, że silnik w czasie jego pracy nie pracuje/ pompa wody więc nie działa. Z tego powodu ogrzewacz postojowy ma swoją własną pompkę elektryczną zwaną potocznie "pompką obiegową". Jest ona niezależna od pracy silnika.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
ravetom

Czytelnik



Dołączył: 27 Maj 2020
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Jumper 9os 160Hp
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 15 Paź 2022, 10:59
Temat postu:

Re: ( Mercedes Sprinter ) Sprinter 313 zasada działania dogrzewacza/ogrzewania


Gerri dziękuje serdecznie za wyczerpujące info
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum MERCEDES Forum Strona Główna -> ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Mercedes Sprinter »

Opinie o samochodach Mercedes Sprinter - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Mercedes Sprinter ) Porady, problemy techniczne


MercedesE 320

19 900

2004r.

282 000 km

mazowieckie

MercedesGLC 200

179 850

2020r.

59 900 km

wielkopolskie

MercedesE 220

43 900

2010r.

209 147 km

śląskie

MercedesE 200

69 900

2010r.

36 000 km

mazowieckie

MercedesC 180

39 900

2011r.

162 272 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System